Velkým problémem, který se často opakuje u posilování, ale i jiném druhu cvičení, bývá špatně provedený cvik. A bohužel se stává, že se dotyčný hodně snaží a ještě si „naloží“ víc. To mu však nepomůže. A může si i ublížit. Končí s bolavými zády a klouby, někdy i horším zraněním. Přitom jde vlastně většinou o „začátečnické“ chyby, které si v „zápalu boje“ ani nestačíme uvědomit a včas je napravit! Na co si tedy při cvičení dávat pozor?
Správné dýchání
Některé cviky mají jasně určenou dobu nádechu i výdechu. Nejčastěji se provádí nádech, když se procvičovaný sval uvolňuje a výdech, když se aktivně zapojuje. Je to tak například při cvičení kliku nebo sklapovaček. Jsou ale i takové cviky, kde je potřebná jednoduchá věc – stačí prostě pravidelně dýchat. Třeba prkno (plank). U takových cviků je nejlepší dýchání „do břicha“. Podporuje to správné fungování a posílení svalů patřících k tzv. hlubokému stabilizačnímu systému.
Správné držení těla
Správný „postoj“ je vždy základ. Když je špatný, dochází k nežádoucímu nadměrnému zatížení některých částí těla. Svaly se dají procvičovat správně a účinně, jen pokud jsou zatěžovány rovnoměrně. Tělo nemá být příliš v záklonu ani příliš v předklonu. Hlava se má držet vždy v prodloužení těla. „Nepředsouvá“ se brada, pánev se podsazuje a břicho zpevňuje, ramena se drží od uší a dozadu. Správný postoj je samozřejmě důležitý i v „běžném životě“, mimo tělocvičnu!
Nezamykat klouby
„Zamykáním“ kloubů trpí nejčastěji lokty a kolena. Při cvičení je třeba se vyvarovat jejich propínání do maximálních poloh. Je to pro ně nepřirozené. Může to přivodit velmi bolestivé poškození kloubního vazu. Přirozený stav je mírné uvolnění, ohnutí.
Zahřívat a protahovat
Hodně důležitá věc, na kterou se nevyplatí zapomínat je postupné zahřátí svalů před jejich zátěží. Předchází se tím riziku zranění svalů. Potřeba je též po cvičení svaly protahovat, provádět závěrečný strečink. Snižuje se tak riziko zkrácení svalů. Svaly se musí pomalu a postupně připravit i k odpočinku!