Finanční relativita?

Matka samoživitelka s dvěma dětmi na mateřské. Příjem 10 800,- v čistém. Měsíční výdaje jsou nemalé – nájem, elektřina, jídlo, oblečení, autobus do školy. Alimenty nepomůžou, protože otec byl kriminálník, a tak se matka raději zřekla jakéhokoliv kontaktu s ním a tudíž i finanční podpory, která by i tak ale zrovna trn z paty nevytrhla. Přes to přese všechno každý měsíc s penězi vyjdou, nejsou hladoví, dokonce jsou šťastní a ještě jim zbyde 500,- do kasičky na horší zítřky.
Jak je tedy možné, že na druhé straně člověk, který je sám a má výplatu kolem 30 000,- každý měsíc, absolutně nevychází s pěnezi, nezbývá mu nic, co by mohl ušetřit a ještě musí ke konci měsíce vždy sáhnout po kreditce? Odpověď je jednoduchá – protože musí mít všechno hned, a to se řeší půjčkami.
budík s penězi
Honba za “štěstím“
V dnešní době je moderní jít s dobou a hlavně mít vždy alespoň to, co mají ostatní, ne-li spíše víc. Aktuální věk techniky, kdy jsou lidé schopni dát za nový telefon klidně i částku převyšující 25 000,- korun, za oblečení desítky tisíc, za auto stovky tisíc a za bydlení miliony, si žádá vysoké příjmy. Lidé pak hledají štěstí právě v tom materialismu, ale proč je šťastnější ta matka s dvěma dětmi a směšným příjmem? Protože chápe to, co má v životě největší hodnotu. Nejsou to peníze, ale rodina a život.
Člověk, který měsíčně pobírá vyšší částku, není schopen ušetřit nic. Proč? Protože než by na něco našetřil, soused by ho zase předběhl, koupil by si lepší auto, možná bazén. Proto chce věci hned. A tak si bere půjčky. Co na tom, že za to, co přeplatí na úrocích, by mnohdy mohl mít auta dvě. Vydělává dost peněz, na splácení úvěrů tedy má, tak proč nezajít do banky vyškemrat si na “šťastnější život“? Časem mu to ale začne padat na hlavu, půjčil si jednou, půjčí si zas, je to kolotoč a začarovaný kruh. Výdaje brzy přesahují příjmy, a tak mnoho, většinou mladých lidí, končí bankrotem. A nemusí jít zrovna o bankrot firmy – insolvence je v dnešní zadlužené době běžná věc i u obyčejných, zaměstnaných lidí, kteří jen nezvládli své dluhy.
našetřené peníze
Mít všechno vs. Mít život
Je opravdu moc pěkné mít na všechno, co jsme kdy chtěli, ale důležité je hlavně to, abychom si to mohli s čistým svědomím užívat. Užívat si život. Než se tedy rozhodnete jít do té banky, rozmyslete si, jestli na vás ty vysněné věci pár let nepočkají. Na trhu je nespočet produktů, které nám jednoduchým způsobem dokaží zúročit peníze, místo toho, abychom platili úroky my bankám. Zkuste se uskromnit, ušetřené peníze každý měsíc vložit třeba na spořící účty, nebo je někam investovat. Za pár let si budete moct dovolit to, po čem jste tolik toužili, bez toho, abyste byli po krk v dluzích. A kdoví, třeba za tu dobu zjistíte, že ty věci vlastně tolik nepotřebujete, že jste štastnější bez nich, protože čím méně věcí – tím méně starostí.