Vyzkoušejte změnu – střešní zahradu

Je pravda, že největší význam mají střešní zahrady hlavně po ekologické a finanční stránce stavby, ale dnes si lidé nevybírají tuto možnost jen kvůli těmto parametrům. Stávají se stále oblíbenějším doplňkem exteriéru celé budovy, často doplňují klasickou zahradu. Nyní už nebudete výjimkou, pokud se rozhodnete pro střešní zahradu, jelikož “jinou“ mít nemůžete a chtěli byste mít v blízkosti Vašeho obydlí aspoň malý kousek zeleně, kde jste se mohli zrealizovat.


Chci vědět vše ohledně tohoto druhu “střešní krytiny“

 Jako vše na této planetě, bohužel i střešní zahrady mají své nevýhody, proto si je pojďme rozebrat spolu i s výhodami, aby pro Vás bylo případné rozhodování snazší.

1.       Nevýhody
·         Vysoká finanční náročnost (koupí této střechy nic nekončí, o zahradu se musíte i nadále starat)
·         Náročnější údržba (např. oproti klasickým zahradám)
·         Fyzická náročnost jak při stavbě, tak při údržbě (většinou se vše musí dělat ručně)
·         U šikmých střech je většinou potřeba nějakých ochranných prvků, které chrání před případným sesuvem rostlin apod.

2.       Výhody
·         Zajímavý doplněk exteriéru celé budovy
·         V létě snižují vnitřní teplotu, v zimě zabraňují úniku tepla = šetří Vaše finance
·         Snižují prašnost (oceníte hlavně ve městech, nebo v blízkosti neasfaltových cest)
·         Zadržují vodu, čímž odlehčují půdě v okolí při nadměrných deštích
 Z těchto a více ještě jiných pozitivních důvodů se pro tj. vegetační střechy rozhoduje stále více lidí, často ale mohou narazit na problém realizace – je výhodnější mít střechu plochou, šikmou nebo pultovou? Jaké rostliny mohu použít, aby zvládali podmínky, které jsou na mojí střeše? Poradí Vám odborník.


Možnosti staveb

 Při výběru jakéhokoli druhu VŽDY vycházejte ze svých podmínek a možností (jak z těch přírodních, tak i finančních). Na střeše je většinou až příliš mnoho slunečního svitu, proto je vhodné použít rostliny, které to zvládnou (nenáročnější druhy) – trávy, byliny, menší druhy keřů a jehličnatých či listnatých dřevin nebo netřesky a rozchodníky. Tyto rostliny většinou potřebují substrátovou desku o tloušťce 15-20cm. Pod tuto vrstvu se ještě vkládá plošný odvodňovací prvek, který slouží k tomu, aby vegetační vrstvy nebyly přemokřené a nedošlo ke zbytečnému úhynu rostlin.
 
Jak už bylo zmíněno výše, pokud si přejete šikmou střechu, nastanou pro Vás další komplikace. Musíte zajistit bezpečnost v okolí svého domu, nejlepší je investovat do nějakého ochranného prvku a dostatečně celou střešní zahradu stabilizovat. O to pečlivější musí být i výběr rostlin, jak kvůli stabilitě, tak i kvůli zavlažování, které je na šikmé střeše mnohem náročnější a musí být navrženo odborníkem, čímž se stává šikmá střecha relativně dost finančně náročná.