Topná sezóna začala – jak šetřit, aby nás topení nezruinovalo?

 Finanční náročnost zrovna Vašeho vytápění zcela jistě závisí na tom, čím a jak topíte, přesto je zde pár společných způsobů, jak se dá ušetřit, ať již topíte čímkoliv. Každému sedí a vyhovuje něco jiného, ale pokud letos topíte elektřinou nebo zemním plynem, nemusíte se obávat, protože aspoň vy máte letos jistotu – dle odborníků by se žádné zdražování cen konat nemělo.


Pár společných tipů a rad pro každé topení

Topná sezóna začíná vlastně už v létě
 Ne, nemáme tím na mysli, že uprostřed slunného léta začnete doma topit. Spíš tím mělo být naznačeno, že už v létě byste se měli na zimu začít připravovat. Pokud topíte tuhými palivy, tak je nejlepší jejich nákup v létě, kdy je zpravidla jejich cena nejnižší. Přesto se vyplatí porovnat několik různých obchodních řetězců a srovnat, jak kvalitní zboží za dané peníze nabízí. U zemního plynu a elektřiny můžete před zimou zkontrolovat, zda by nebylo lepší zvolit jiného dodavatele, který by právě pro Vás mohl mít výhodnější cenu.

S radiátory to není sranda…
 I radiátor potřebuje nějakou péči, to nejmenší je asi udržování čistoty jako je např. utírání prachu, čímž vlastně i kontrolujete jejich stav a případně je můžete ještě před zimou nějak “doladit“, např. natřít a tím předejít zbytečnému protékání. Myslete i na jejich umístění. Je naprosto nevhodné, aby radiátory něco zakrývalo (nábytek, záclony), což zbytečně zabraňuje proudění tepla a naopak dejte k radiátoru něco,
co teplo odráží, jako např. hliníková fólie. Nejlepší jsou litinové radiátory.

Modernizace Vašeho obydlí
 Pokud máte doma kotel, kterým topila ještě Vaše babička v dobách, kdy jí bylo 20 nebo máte doma dřevěná okna z 80. let, jejich výměna může Vaší peněžence značně ulevit (jejich výměna je jednorázový výdaj, zatímco pravděpodobně za topení budete platit každou zimu). Na výměnu kotle můžete využít od státu dotaci, protože výměna může opravdu pomoct (často sníží náklady až o třetinu). Odborník s termokamerou Vám může sdělit, zda Vám doma právě např. starými okny uniká teplo a navrhnout nejefektivnější řešení problému.

Nepřehánějte to
 Asi každému dojde, že pokud budete topit zbytečně mnoho, že tím rozhodně neušetříte. Držte se optimálních teplot, které jsou v rozsahu od 18 do 23 stupňů, kdy nejchladněji byste měli mít v ložnici a nejtepleji v koupelně a obývacím pokoji. Při vyšších teplotách zbytečně mrháte penězi a při nižších teplotách hrozí vznik plísně kvůli srážení vlhkosti.

Naučte se efektivně větrat
 Největší hloupost, kterou můžete v zimě udělat, je větrání pomocí “ventilačky“, která větrá zcela neefektivně a zbytečně ochlazuje stěnu, čímž zvyšuje náklady. Správným větráním, což je otevřít celé okno na cca 5 až 15 minut, naopak můžete ušetřit, protože vzduch se efektivně zahřeje a zároveň se vymění, což je důležité i kvůli zdraví (jinak byste se mohli cítit zbytečně špatně).