Omítka na stěnu: rady a jakých chyb byste se měli vyvarovat

Správná omítka závisí na podkladu vaší stěny. U betonu potřebujete jiné omítky než u cihel. Následující pokyny platí pro všechny druhy.

Připravte stěnu

  1. Zakryjte vestavěné díly, jako jsou okna, dveře a skříně, a také podlahu. Otlučte starou omítku kladivem a odstraňte skvrny vodou a odmašťovacím prostředkem. Zakryjte nevhodné otvory tmelem.
  2. Nastavte rohové profily z plechu v rozích přilehlých stěn, které mají být omítnuté. Aplikujte v malém množství fixační maltu a list zatlačte svisle. Použijte pouze tolik malty, kolik potřebujete, a vyhlaďte nadbytečnou maltu hladítkem. Počkejte asi hodinu, než malta uschne.
  3. Použijte sádrové profily k vymezení oblasti, kterou chcete omítnout. Použijte je stejným způsobem jako rohové profily. Musí být přesně vertikální, takže byste měli používat vodováhu. Zvolte vzdálenost mezi sádrovými profily asi 1,5 metru.
  4. Stěny, které těžce absorbují (např. cihlové zdi), by měly být natřeny vodou pomocí malířské štětky. Zabraňuje tomu, aby stěna absorbovala vodu v omítce příliš brzy. Pro poměrně suché povrchy, jako je beton nebo sádrokarton, potřebujete základní nátěr.
  5. Naneste nátěr rovnoměrně štětcem nebo válečkem a nechte ho vysušit.
  6. Míchejte omítku v chladné, čiré vodě. Věnujte pozornost informacím výrobce. Míchadlo usnadňuje míchání. Jakmile nebudou vidět žádné hrudky, nechte několik minut odstát. Pak znovu promíchejte.

sádrová struktura
Naneste omítku

Pracujte rychleji, aby omítka příliš rychle nezasychala.

  1. Smyslem první vrstvy je opravit nerovnosti ve stěně. Aplikujte tak, že zvednete omítku malířkou lžící a házíte ji na zeď s prudkým pohybem paže. Vyhlaďte hladítkem, jakmile se aplikují dva až tři metry čtvereční. Tato vrstva by měla mít tloušťku asi jeden centimetr. Nechte maltu několik hodin schnout, jakmile je zeď úplně omítnutá.
  2. Nyní naneste vrchní plášť. Navlhčete opět omítkovou vrstvu vodou. K tomu můžete použít malířský štětec. Vezměte malé množství omítky a položte je přímo na hladítko. Pečlivě nanášejte a pečlivě přidržujte hladítko pod mírným úhlem. Tato vrstva by měla mít tloušťku asi deset milimetrů.
  3. Pokud jste omítku rovnoměrně rozdělili na stěnu, suňte lištu rovnoměrně podél stěny. To zjemní stěnu. Počkejte několik hodin, dokud vnější vrstva nebude viditelně vysušená.
  4. Pak můžete malovat stěny, jak se vám líbí.

kladivo na omítku
Nejběžnější chyby při omítání

Měli byste se vyhnout těmto chybám:

●     Zdi musí být nejdříve důkladně vyčištěny. Staré části či prach vytvářejí nestabilní povrch.
●     Při omítání je základní princip "měkký na tvrdé". Každá vrstva musí být měkčí než podkladová vrstva. V opačném případě může dojít k prasknutí při zaschnutí stěny.
●     Zvláštní pozornost věnujte tomu, abyste rohy důkladně omítli. V opačném případě může vzniknout průtah.
●     Nikdy nepoužívejte omítku při nízkých teplotách. V opačném případě se sádra neuchytí správně.