Pes nebo kočka? Rozhodněte se podle práce

Žijete sami v malém bytě a chtěli byste zvířecího společníka? Na druhou stranu chodíte do práce a o vašeho psa by se neměl kdo postarat? Pak je lepší pořídit si kočku. Ovšem i ta potřebuje péči, protože problémoví nemusí být jen psi, nýbrž i kočky, takže pořízení domácího mazlíčka velmi dobře zvažte.

kočka na notebooku

Pokud jste v práci více než osm hodin denně, o psa se nemá kdo postarat nebo ho jít vyvenčit, když nejste doma, asi byste si ho neměli raději pořizovat. Přestože ale chcete mít nějaké zvíře, se kterým se můžete pomazlit, zkuste se poohlédnout po kočce. Kočičí svěřenci obecně snášejí samotu lépe než psí chlupáčci, a když nebudete přítomni, bude jen tak lenošit a odpočívat. Bohužel povaha zvířat se nedá nikdy předem zcela jistě odhadnout, ale psi bývají za dlouhé samoty nervózní, projevují úzkost a to mnohdy končí ničením nábytku, věcí nebo pravidelným venčením na tom nejluxusnějším koberci v obývacím pokoji. Pes také může celou dobu vaší nepřítomnosti štěkat, výt, škrábat na dveře, a to je nepříjemné jak vám, tak lidem v okolí nebo v domě. Zbavovat se pak takového psa, který trpí separační úzkostí a strachem ze samoty, je pak těžké a bezohledné. Venku na zahradě štěkat může, ovšem již od štěněte je třeba naučit ho situacím, kdy štěkat ano a kdy ne. Co když ale začne utíkat? V prvé řadě je nutné zjistit příčinu a zabezpečit místo, jenže ani to kolikrát nepomůže a na krku pak máte psa útěkáře, ale i stížnosti sousedů.
kočka na papírech

Kočka si vystačí sama. K životu jí postačí teplé a měkké místo, záchod, miska s krmením a vodou a nějaká ta hračka. Pro pohlazení si přijde sama, a když toho má dost, zase se odebere odpočívat. I s kočkou však mohou nastat problémy. Nemá-li své škrabadlo, po kterém by mohla lézt jako na stromě, bude šplhat po nábytku, který svými drápky bohužel poničí. Na kočku bohužel fyzické tresty neplatí, naopak vám může takový jeden nemilý škrábanec uštědřit sama. Pozor ale na nekastrované jedince, rádi si své území značkují močí. Byt pak nemile páchne a před případnou návštěvou budete za ostudu. U dospělých a čistotných koček se nemusíte bát toxoplazmózy, což je nemoc z výkalů. Rozhodně ale nepodceňujte veterinární péči, ať se rozhodnete pro kočku nebo psa.