Kočka a její potřeby


Kočičí wc
Když si pořídíme koťátko do bytu, jistě se budeme obávat, jestli nám svou potřebu neudělá třeba doprostřed kuchyně. Úplně nejmenším koťátkům pomáhá s vyměšováním jejich kočičí maminka, ale jakmile se postaví na nožičky, stačí, když jim vedle pelíšku postavíme bedýnku s pískem nebo granulemi pro kočičí wc a koťátka se instinktivně odbatolí vykonat potřebu tam.

Samozřejmě, že se jim občas možná v zápalu hry stane nehoda, ovšem opravdu se nemusíme bát, že bychom toto museli kočku nějak učit. Jen dbejme na čistotu jejich toalety, protože když se kočičkám nezdá dost čistá, mohou svou potřebu vykonat jinde.  A pro malá koťátka je důležitá přístupnost této toalety. Nesmí být příliš daleko, musí o ní dobře vědět, ideálně tedy, aby byla stále na stejném místě. Také vchod do kočičí toalety nesmí být příliš vysoký, aby do něj malé kotě dokázalo vlézt.

Zabezpečení oken
Pokud bydlíme v panelovém domě je potřeba zabezpečit okna tak, aby jimi nemohla kočka prolézt ven a procházet se po římsách. Dříve či později ji totiž zláká poletující listy stromů nebo ji vyprovokuje místní ptactvo a kočka se vydá na lov, který může skončit špatně. Při pádu si může kočka ublížit nebo se ztratí při hledání domova. Okna ovšem musíme zabezpečit, i pokud bydlíme v rodinném domě, ale z nějakých důvodů se rozhodneme, že kočička bude pouze vnitřní.

Místo pro misku s jídlem
Misku s jídlem doporučujeme umístit na jedno místo a nepřesouvat ji. Důvodem je, aby se kočička naučila jíst pouze na jednom místě a dokázala se rychle naučit, že jídlo na stole a ani kdekoli jinde v domácnosti, není pro ni.

Očkování
U původních majitelů bychom si měli zjistit, zda a kdy bylo koťátko naočkováno a případně i odčerveno. Pokud tomu tak nebylo, navštívíme s ním co nejdříve veterinárního lékaře, který zvíře prohlédne a provede mu náležité očkování.