Co jíst

Jídlo hýbe naším světem a je pro nás tím nejhlavnějším zdrojem energie, vitamínů, ale i stavební hmoty. Každý, kdo se chce věnovat nějakému druhu pohybových aktivit, nazvěme je třeba souhrnně sportem, by se měl zamýšlet nad složením své stravy.

Co do svého organismu přijímá a co od něj za to chce. Profesionální sportovci mají výživové poradce. Ti, kdo si je nemohou dovolit, hledají řešení v článcích na internetu, v knížkách, nebo mají štěstí a mají kamaráda, výživového poradce.

Nejhorší variantou je nejspíš, začít sportovat bez alespoň malé úpravy stravovacích návyků. Nemusí to být samozřejmě pravidlem, někteří z nás se už nyní stravují tak, že se tomu nedá nic vytknout a mohou rovnou začít cvičit a neúměrně zatěžovat své tělo, které dodnes nebylo zvyklé na nic jiného než dojít na autobus a sednout si ve škole, nebo v práci.

Obsah jídla a jeho hodnoty pak záleží na tom, co za výsledek chcete. V našem světě žijí vegetariáni, kteří vypadají jako kulturisté a koule sádla, živící se masem. Tolik k teorii, že maso je základní stavební jednotkou svalů.

Je pravda, že ti z nás, kteří nechtějí čekat na výsledky a projít si celým cyklem posilování si mohou nahnat svalovou hmotu rychleji zobáním zázračných energetických, proteinových a jiných pilulek. Doba se tím jistě zkrátí, ne o mnoho, ale přeci jenom. Pokud ale přikročíme k takovéto strategii, měli bychom myslet i na následky. Když si do těla pumpujeme rychlé cukry, potažmo dodáváme uměle energii, nebo jakýkoli jiný zdroj hormonů, vitamínů, proteinů a podobně, znamená to pro tělo nadměrnou zátěž.

Ono to chvíli bude fungovat jak má, svaly porostou, člověk bude rychlejší a silnější, ale může se mu stát, že ve třiceti dostane infarkt, nebo mrtvici. Není to pravidlem samozřejmě, může se to stát komukoli z nás, bavíme se tu pouze o pravděpodobnosti, jelikož každý z nás má určitou pravděpodobnost, že se mu cokoli stane a žádná nikdy není nulová, v tomto případě si jenom všechny ty pravděpodobnosti o pár jednotek, v některých případech pár desítek jednotek zvednete.

Správným složení stravy se dá dosáhnout velice kvalitních výsledků bez požívání různých zázračných pilulek. Může to trvat trochu déle, ale je jisté, že výsledek bude mnohonásobně trvanlivější a nebude mít tolik tendencí k degradaci.