Jaké jsou nejlepší jarní prázdniny?

           Školáci už se nemohou dočkat. Čeká je týden volna a většina se těší, jak si ty letošní, jarňáky“ užijí. Pro děti je to období příjemné, již poněkud horší to bývá pro rodiče, kteří musí dětem zabezpečit program a celodenní obstarání. Pro zaměstnané rodiče to není vždy jednoduché.
 
         Úplně nejlepší je, pokud děti mohou volno strávit se svými oběma rodiči. Nejlépe na horách nebo v nějaké zajímavé lokalitě. Ne v každé rodině však je tolik finančních prostředků, aby se dal takový pobyt zaplatit. Mnoho pracujících rodičů nemá možnost vzít si volno ze zaměstnání. Pak je třeba se uchýlit ke kompromisu. Jeden rodič pracuje a druhý je s dítětem doma. V půlce týdne je možné, aby si to tatínek s maminkou vyměnil. Výhoda v tomto způsobu je mnohá.

V zaměstnání nezameškáme tolik a dítě si užije maminky i tatínka. Je to vhodné proto, že s maminkou dělá ty její zábavy, s tatínkem je to zas trochu jiné. Dítě si může užít více sportu nebo chlapské domácnosti.
 
         Program s dítětem je třeba dobře naplánovat. Musíme dbát jednak na to, aby si školák odpočinul od školních povinností, dostatečně se mohl vyspat a užil si jiných zábav než ve školní dny. Nejlépe je s mladšími dětmi navštěvovat příjemné lokality, které jsou ve městě dostupné. Nejsme omezeni časem, kdy dítě vstane a den dostane volnější řád. Využijeme zoo, plavecké areály, bruslařské areály nebo kulturní akce.

Máme – li auto, můžeme udělat pár jednodenních výletů. U starších školáků je vhodné program s nimi konzultovat. Ne všechno, co baví nás, bude bavit dospívající děti. Mějme na paměti, že i když rodina je důležitá, mají i oni svojí představu o volných dnech.

          Shrneme-li toto povídání, jedna rada je důležitá. Snažme se naše potomky zaujmout natolik, aby se odpoutali alespoň na čas od PC obrazovek nebo televizí a užili si volna co nejrůznoroději. Aktivní odpočinek je to, co jim prospěje nejvíce. Proto neváhejte použít kompromis a dohodnout s dětmi takový program, aby se vrátily po týdnu volna do školy opět svěží a odpočatí. A nemusí vždy jít o drahé zájezdy nebo pobyty.