Doba splatnosti je základní, ale podceňovaný údaj

Často se stává, že lidé si berou úvěr, na který nemají peníze. Je to velký nešvar zejména lidí, kteří si to neumí spočítat. Následně si takoví lidé berou úvěr s velmi dlouhou dobou splatnosti, aniž by věděli, že to znamená velké přeplatky a také problémy do budoucnosti. Jak si tedy nastavit dobu splatnosti https://www.americkahypoteka.cz/doba-splatnosti/ tak, abyste z toho mohli mít ten nejlepší pocit? Není to složité, ale člověk musí hodně přemýšlet a ještě více počítat.

Jaké máte měsíční příjmy?

Na to se vás bude ptát naprosto každá společnost, přičemž u banky je to samozřejmost. Jakmile nemáte dostatečně vysoké příjmy, neměli byste ani přemýšlet o tom, že byste si nějaký úvěr vzali. I přesto však každým rokem jsou k vidění případy, kdy si člověk, který má minimální mzdu, vezme úvěr i na několik set tisíc korun. Jak si takoví lidé mohou dovolit následně úvěr splácet? Je to jednoduché, neboť si nastaví právě dobu splatnosti na opravdu dlouho, třeba na několik desítek let. To tedy znamená, že úvěr budou splácet dlouho, ale přitom budou muset každý měsíc zaplatit třeba jenom několik stovek. Zdá se to dokonalé, ale rozhořčení přijde po zjištění, že takovým způsobem člověk může přeplatit i více než celou částku úvěru. To již tak příjemné není, a právě to je důvod, proč se nad úvěry musí přemýšlet.

peníze v peněžence

Co znamená dlouhá, a to naopak krátká doba?

  • Krátká = měsíční částka k zaplacení bude vyšší, ale dlužník nakonec zaplatí mnohm méně na úrocích, navíc celý úvěr bude splacený dříve, tdy menší závazky do budoucna
  • Dlouhá = dlužník platí měsíčně nízkou částku, nicméně úvěr je zatížen velký úrokem, který s postupem času narůstá, přičemž čas, po který je třeba měsíčně platit, se může blížit i několika desítkám let

žádné úspory

Každý by si měl být schopný sám spočítat, co je pro jeho situaci vhodné. Ideální však je zvolit si takový úvěr, který rozpočet nedokáže ovlivnit, ale přesto bude zajištěno, že celý úvěr bude zaplacený, co možná nejrychleji.