Obvyklá věta na vysoké škole: A je to v pr***i!

Tato věta vás bude opravdu provázet celou vysokou. Zaměřme se ale na to, jak jí alespoň z části předejít.
Vysokou školu vybíráme zpravidla podle střední školy. To se ale může ukázat jako veliká chyba.

Vysokou školu vybíráme hlavně podle toho, co vás baví. Pokud vás nebude učivo bavit, vaše morálka a vůle se učit klesá geometrickou řadou. Další důležitou věcí je nabízený výběr předmětů. Vždy před tím než si podáte přihlášku na vybraný obor, vždy si pečlivě projděte, jaké předměty budete odchodit a splnit. Vyberte své slabiny, například pokud vám dělá problém matematika, vždy uvažte, jestli si máte podat přihlášku tam, kde se vyučuje matematika jen okrajově. Pokud předmět nesplníte například ve 3. ročníku před koncem vaše tříletá práce přijde absolutně v niveč.

Další důležitou věcí je prohlížení recenzí na danou školu. Je jasné, že rozzlobený student hezkou recenzi škole nedá. Zkuste ale recenzím také dát, alespoň minimální, váhu. Říká se, že na každém  šplochu je pravdy trochu. Zjistěte si také úspěšnost absolventů u státních zkoušek, jaké budete mít po škole pracovní možnosti a počet repetentů.

Studovat anglickou literaturu je fajn, ale co s tím, když vás jako experta na Shakespeara nikdo nezaměstná. Dnes momentálně frčí ekologie, IT technika, technologie a politické vědy. I podle toho je důležité se při výběru řídit.

Pokud si myslíte, že celou dobu studia se budete neustále učit, jste na absolutním omylu. Jen málo lidí má takový charakter, že se opravdu učí.

Zbytek pije, paří, fláká se. Dělal jsem to také a vím, že každé zkouškové období se na poslední chvíli učím to, co jsem celou dobu semestru zanedbával a kašlal na to. Je ale důležité si uvědomit, že na vysoké se občas prostě musíte učit. I když doháním, co jsem zanedbal o zkouškovém období, stále se musím učit kolem 6 hodin denně. Což je oproti střední škole zvýšení studijní aktivity asi o 600%!!

Takže pokud se nechcete učit, tak na vysokou radši nechoďte. Tak chytří nejste a bez té trochy učení to nezvládnete.
Doufám ale, že jsem vás od studia neodradil.
Přeji mnoho zdaru na vysoké.