Lineární a kruhové zářivky v obývacích pokojích a ložnicích

Ještě ke konci dvacátého století bylo zvykem umístit do místnosti pouze jedno centrální svítidlo, případně podle potřeby jej doplnit přidruženým zdrojem v podobě lampičky a v zásadě se tímto způsobem vyřešilo osvětlení veškerých bytových prostor. Více světel bylo především v kuchyních, kde kromě stropního zdroje bylo zapotřebí i osvětlení kuchyňské pracovní desky a jídelního stolu.
Současný trend se však od těchto zvyklostí odvrací a nebývá výjimkou, kdy je v pokoji umístěno více než pět svítidel. Stropní závěsné nebo plošné těleso tvoří vždy základ, který doplňuje několik směrových segmentů v podobě bodovek, lampiček a stojanových nebo závěsných těles.

reflektor

Kompaktní zářivky mohou vytvořit základ osvětlení ložnic a obývacích pokojů

Obývací pokoj – centrální stropní zdroj by měl být osazen buď LED diodovými žárovkami anebo kompaktní zářivkou. Oba typy jsou přijatelné – vykazují velmi nízký příkon, dlouhou životnost a v tomto případě je ideální zvolit teplou bílou, která navozuje intimní atmosféru a nepůsobí rušivě. Podle rozmístění nábytku je pak žádoucí vyplnit prostor několika stolními nebo stojanovými, případně nástěnnými zdroji. Mohou být i tvarově zajímavé, jako je např. eliptická či kruhová zářivka. Častým neduhem bývá sledování televize v potemnělé místnosti – to způsobuje únavu a dokonce navozuje deprese, měli bychom tedy pamatovat na malou lampičku v tomto sektoru, eventuelně LED diodové pásky, které však nesmí oslňovat a odrážet světlo na monitor.
panely

Ložnice– ze zdravotního hlediska je celková koncepce ložnice výhodnější v teplé barvě světla kompaktních zářivek, neboť vyzařují příjemnější umělé světlo, než LED diodové žárovky. Centrální svítidlo stropní musí být opatřeno krytem, ideální je plošné a nízké uprostřed místnosti. Zde se hodí kompaktní zářivka opět v teplém bílém odstínu, případně stmívatelný zářivkový zdroj. Čtecí lampičky u postele nebo na nočních stolcích by měly být kryté stínidly kvůli oslňování a osazené rovněž zářivkovým zdrojem o nízkém příkonu anebo slabší LED žárovkou. LED diodové pásky se do ložnic příliš nehodí, neboť vytváří odtažitý a chladný dojem a nepůsobí příliš útulně. Vhodné jsou naopak do kuchyně a jídelního koutu.