Jsou krasobruslařské krátké programy opravdu krátké?

Věřím, že i vy jste někdy sledovali přenosy z krasobruslařských závodů, ať už to bylo mistrovství světa, Evropy či mistrovství čtyř kontinentů. Poměrně oblíbenou je také již v této době série závodů Grand Prix a hlavně její finále.
párové krasobruslení
Myslím tedy, že jste postřehli i vy, že závod má nejen jednu část, ale části dvě. V historii dokonce i více částí, v posledních letech, tedy sotva o dekádu zpátky mělo mistrovství Evropy v sólových kategoriích části tři: kvalifikaci, krátké programy a volné jízdy. Nyní odpadá část kvalifikace, která probíhá v průběhu celé sezony na základě předem daných kvalifikačních hodnot a na mistrovství už jsou pak jen dvě části, tedy krátké programy a volné jízdy.

Krátký program
Zní to jasně a jasné to je jen naoko. Krátký program je tedy samozřejmě kratší než druhá část soutěže. Není to však nic jednoduché. Závodníci v seniorských kategoriích mají krátký program v délce 2:30 až 2:50.

V těchto krátkých programech mají jasně stanovené prvky, které musí předvádět v libovolném pořadí a v zásadě jsou rozděleny následovně:
Skokové prvky:
•    dvojitý nebo trojitý Axel Paulsen
•    trojitý (u mužů i čtverný) skok, který je předveden z kroků
•    kombinace skoků trojitý a dvojitý či trojitý a trojitý (u můžu opět i čtverný)
Piruety:
•    Skok do piruety
•    Zakloněná pirueta u žen  a nízká pirueta u mužů
•    Kombinovaná pirueta
Kroková pasáž:
•    Kroková pasáž plně využívající ledovou plochu
Všechny výše uvedené předepsané prvky mají ještě upraveny další detaily a jednotlivě se dají nahradit různými variantami. Mám na mysli třeba piruety, kdy se namísto zakloněné piruety u žen může točit i nízká pirueta na jedné noze a další možné změny.
ležící krasobruslařka
To vše samozřejmě upravují pravidla krasobruslení do nejmenších detailů a ve výsledku záleží na každém z předváděných prvků a jeho kvalitě provedení. Velkou roli zde samozřejmě také hraje správně zvolená taktika.
Výsledky z těchto krátkých programů pak napovídají, jak se bude dále závod vyvíjet a kdo bude mezi favority závodu volných jízd. Zajímavé také je, že na velkých závodech typu mistrovství Evropy získávají závodníci již právě za umístění v krátkém programu na prvních třech místech medaile.