Jak se správně postarat o rodiče


Může se to zdát podivné, ale v životě každého přijde období, kdy se bude starat nejen o sebe a své vlastní děti, ale také o rodiče. Každý stárne a přijde den, kdy budou potřebovat pomoci, ať větší nebo menší. Existují dvě základní možnosti. Jednou je umístění do domova důchodců a druhou péče v domácím prostředí. Druhá varianta je pro všechny jistě příjemnější.


krmení holubů


Pro některé dospělé děti není možné, aby se o své stárnoucí rodiče sami postarali. Je pochopitelné, že máte svou rodinu, práci, koníčky a podobně a často není možné to časově, psychicky, ani fyzicky skloubit s péčí o seniory. Z toho důvodu existuje mnoho profesionálních služeb pro seniory, kteří vám se vším pomohou a zajistí dokonalou domácnost.


 


Terénní služby


Péči v domácím prostředí se říká terénní služby. Je to pochopitelné, protože odborný pracovník pravidelně dojíždí do bydliště seniora. Existují ovšem různé druhy těchto pracovníků. Jaké to jsou?


 


Osobní asistence a pečovatelská služba


Osobní asistent či asistentka se starají bez časové omezení, v případě potřeby i 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprovází svého klienta všude, kde potřebuje a jsou mu k dispozici nejen kdykoli, ale také při jakékoli činnosti. Ať už jde o vaření, hygienu nebo nákupy, vše zařídí. Cena se pohybuje mezi 100 až 130 Kč za hodinu a můžete ji hradit z příspěvku na péči, který poskytuje úřad práce.


ruce stařenky


Asistent sociální péče


Tato varianta není příliš známá, ale v poslední době velmi oblíbená. Asistentem může být kdokoli starší 18 let, který je zdravotně způsobilý a neposkytuje tuto aktivitu jako podnikatel. Nemusí mít žádné kvalifikační předpoklady, certifikáty, ani nic podobného. To znamená, že jím může být vaše sousedka i kamarádka.


 


Skvělý způsob, jak tyto osoby najít je například platforma hlídačky.cz, kde najdete nejen klasické chůvy a uklízečky, ale také mladé lidi, kteří se rádi postarají o vaši stárnoucí seniory. Většinou se jedná o studenty či studentky, kteří si tímto způsobem přivydělávají a většina z nich k tomu přistupuje skutečně zodpovědně.