Jak cvičit

Pokud cvičíme, zaměřujeme se většinou jen na objekt našeho zájmu. Kupříkladu, chci mít vypracované břicho, tak budu dělat cviky na břicho, protože nic jiného mě nezajímá. Většinou si k tomu přidáme ještě třeba bicepsy, aby to břicho nevypadalo nepatřičně k zbytku těla, a už se může cvičit.

Dělá to mnoho lidí, kterým nikdy nikdo neřekl, jak na to a co může způsobit vypracování jen jedné části těla na úkor zbytku. Ač se tomu často nechce věřit, je to opravdu tak.

Když chce člověk cvičit, měl by protahovat a posilovat celé tělo. Když se totiž bude rozvíjet, jako celek napomůže to celkové stabilitě kostry. Obalíte jí svaly, ty zafixují všechny spoje a předete tak budoucím potížím, jako je bolest zad, nebo namáhaných kloubů.

Kdy cvičit

názorů je mnoho a každý se přiklání k jiným důvodům. To co si z toho člověk vytáhne je jen na něm a hodně to závisí na oblasti, kterou si pro sebe vybral. Pro začátek je však nejdůležitější jistá pravidelnost. Je hezké říct si, že budete posilovat a pak chodit náhodně do posilovny, když Vám zrovna vyjde čas.

Takový přístup je vhodný pro rekreační cvičení, kdy se nechcete moc zničit a je to spíš takové udržování se v kondici. Pokud to však berete vážně, měli byste si sestavit plán a také se ho samozřejmě držet, protože plán bez vůle dodržovat ho, je jen zbytečný cár papíru, nebo nadbytečná myšlenka.

Plán

Forem může být mnoho, nejjednodušší je však asi sestavit si požadavky na různá časová období, za které si určíte, čeho chcete dosáhnout. Rozčleníte si týden na dny, kdy cvičíte a dny, kdy odpočíváte. Začátečníci by neměli cvičit víckrát, než třikrát týdně a i pokročilý by neměli posilovat každý den.

Najdete si druh stravy, kterou preferujete a podle sebou zvoleného způsobu stravování dohledáte, jak byste měli jíst. Každému vyhovuje něco jiného, je však vhodné se úplně vyvarovat jakýmkoli zázračným pilulkám, jelikož zaručují kvantitu, rozhodně však ne kvalitu. Vznikne Vám takový rozpis, řekněme na měsíc, kdy víte, že tři hodiny před každým cvičením se najíte jídla s čistou energií, což rozhodně není maso, které se v organismu dlouho zpracovává, a máte rozepsáno, kdy jak cvičíte a posilujete.

Cílem je posílit celé tělo a neuvázat se kvůli tomu na invalidní vozík, nemělo by to být tak, že za měsíc chcete být svalovcem, ať to stojí, co to stojí.