Cestovní kanceláře a agentury

Při cestách do zahraničí, ale i v tuzemsku, nám mohou pomáhat a často také pomáhají cestovní kanceláře a agentury. Využívání jejich služeb má mnohé výhody, ovšem samozřejmě, tak jako všechno ostatní, i nevýhody. Pokusíme se vysvětlit základní rozdíly mezi cestovní agenturou a cestovní kanceláří. Vysvětlíme si také výhody a nevýhody jejich využívání při našich cestách.

Rozdíly

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář zájezdy vytváří, organizuje je a ručí za ně. Ze zákona musí být pojištěna proti úpadku, což je pro klienty cestovních kanceláří výhodnější. V případě, že cestovní kancelář, u které mají zakoupen zájezd, postihne krach, dostanou klienti své peníze nazpět. 
Cestovní agentura
Cestovní agentura na rozdíl od cestovní kanceláře zájezdy nepořádá. Ve své nabídce klientům pouze zprostředkovává zájezdy jiných cestovních kanceláří. Protože jich ale sdružuje několik, má větší šanci klienta uspokojit a navrhnout mu zájezd přesně podle jeho představ. Smlouvu pak vždy mají s cestovní kanceláří a agentura si od klienta nesmí účtovat žádné peníze navíc.

Je lepší jet s cestovní kanceláří nebo bez ní

 
Výhody
Mezi jasné výhody cestování s cestovní kanceláří patří méně starostí. Pokud pojedete s cestovní kanceláří, nemusíte se zpravidla již o nic dalšího starat. Cestovní kancelář se nám může postarat o dopravu tam i nazpět, transfery z letiště, pojištění, ubytování, stravu a o program v místě pobytu. Samozřejmostí bývá, u většiny cestovních kanceláří, delegát v blízkosti našeho ubytování, na kterého se můžeme v případě potíží obrátit s dotazy a připomínkami. Cestovní kancelář se o nás postará také v případě různých živelných pohrom a jiných nepředvídatelných situací.
Nevýhody
V případě, že vycestujeme na vlastní pěst, máme jistě o mnoho více starostí. Na druhou stranu budeme mít ale také jistě vše levnější a dovolenou si naplánujeme více podle našich představ. Není to však pro každého. Zvláště starší lidé, kteří neumí jazyky, jsou na cestovních kancelářích přímo závislí, protože si sami bez znalosti řeči neokážou v cizí zemi zařídit téměř nic.