V dětství nám jde učení lépe

To je svatá pravda. Náš mozek je velmi tvárný a učení nám jde většinou velmi snadno. To, co nás zajímá, si pak pamatujeme o to rychleji. Ale nutit dítě do cizích jazyků, protože Anička od vedle už umí dvacet cizích slovíček a náš Honzík jen pět nebo žádné, je naprostý nesmysl.

V útlém věku je mnohem lepší všechny aktivity koncipovat jako hru, ve které se sice dítě učí, ale jako učení to nevnímá. Tím, že mu nedáváme najevo, jak je strašně důležité, aby si něco zapamatoval, necítí dítě na sebe tlak a vše mu jde lépe, a ještě navíc s úsměvem. Vaším i tím jeho.
 
➔  Existují školky, kde mají většinou angličtinu nebo němčinu již zahrnutou v základním programu výuky dětí. Někde je ale tahle aktivita dostupná pouze pro děti, jejichž rodiče si to přejí. Pokud je již cizí jazyk zahrnou do výuky, je pak možná škoda v něm dítě nepodporovat i nadále, intenzitu odhadovat podle toho, jak to dítě baví a jak se dokáže soustředit.
 
➔  Dříve nebylo běžné, že se cizí jazyk zařazoval již v první třídě jako součást výuky. Dnes se spíš setkáme s výjimkami, kdy ho v první třídě děti v rozvrhu nemají. Dítě lze také podpořit tím, že mu koupíme nebo půjčíme videa v cizím jazyce nebo obrázkové časopisy.
 

Nutit nemá cenu

Jsou děti, které třeba cizí jazyk od útlého věku baví, ale ne tak moc, aby u něj vydržely soustředěné delší dobu. Ve chvíli, kdy tomu tak není, je nejlepší přestat a nechat dítěti volnou ruku v tom, co chce právě dělat. Některé děti mají velmi mnoho energie a prostě si ji potřebují vybít na hřišti nebo v bazénu.

Hravá pexesa hodně naučí

Například pexeso s anglickými slovíčky, kde je obrázek, který dítě pojmenuje, je tam anglický popisek, a navíc v závorce i anglická výslovnost, může být pro dítě velkým přínosem. Hraje si a vlastně se učí, a to to jde.
 
Vědci sice dokázali, že pokud se dítě začne učit cizí jazyk po desátém roku věku, nemluví nikdy tak plynule, jako to, který s výukou začal dříve. Ruku na srdce, znáte také lidi mluvící cizím jazykem tak, že se bez problému domluví a rozhodně na něj na základní škole ani nenarazili? Já také.