Jak nejsnadněji naučit děti oblékat

Malé děti se neradi oblékají. Zato velmi rádi nespolupracují. Dělají všechno možné, jen aby se to tričko a kalhoty nedostalo na jejich tělíčko. Mají přeci své „práce“ dost – musejí stavět kostky, domalovat obrázek a tak trošku zlobit maminku. Na oblékání prostě není čas ani nálada. Jak tedy ty malé lenochy donutit, aby se začali oblékat sami? Zkuste naše triky, a uvidíte, že to půjde samo.

1.       VYSVĚTLENÍ POMÁHÁ
Připravte dětem všechno oblečení, od ponožek po bundu, a v klidu jim vysvětlete, kam si co obléknout a v jakém pořadí. Objasněte jim, proč cedulky patří dozadu, a aby si jejich místo při oblékání hlídali. Není to jednoduchý úkol, ale věřte, že děti nejsou hloupé, a tak si postupně vše zapamatují a naučí.

2.       NEŠETŘETE CHVÁLOU
Při oblékání nezapomínejte děti chválit, protože pochvala je mocná čarodějka, díky níž se úkoly plní ochotněji. A i když si obléknou tričko naruby, přesto je pochvalte a snažte se nic nepředělávat, abyste jim nevzali chuť zkoušet to příště znovu. Raději zkuste metodu: „Jen je škoda, že je ten obrázek na tričku schovaný, příště si ho zkus obléci tak, abychom ho hezky viděli“.

3.       UČENÍ HROU
Zkuste děti motivovat, nejlépe hrou. Osvědčené jsou oblékací závody, kdy se soutěží, kdo bude oblečený dříve. Pokud jde o vítězství, děti dokážou mít skvělé výsledky. Vyzkoušet také můžete různé říkanky a básničky.

4.       OBLEČENÍ DĚTEM PŘEDEM PŘIPRAVTE
Od malých dětí nemůžete čekat zázraky, proto jim vždy oblečení připravte. Na samostatný výběr, co si vzít na sebe, mají ještě mnoho času, proto jim udělejte hromádky. Uvidíte, že si tím zkrátíte čas oblékání.

5.       TRÉNUJTE
Oblékejte, svlékejte, převlékejte… Hlavními postavami nemusí vždy být vaše děti. Zkuste to třeba na medvědovi nebo panenkách. Trénovat to chce nejen navlékání triček, ale také zapínání knoflíků, suchých zipů i zavazování tkaniček.