Až důchod zavolá

Aby se nám nestalo, že odchodem do důchodu spadneme na dno finančního rozpočtu, je třeba myslet na opatření v tomto smyslu, už když se dítě narodí. Asi se to mnohým z vás zdá předčasné, ale je tomu opravdu tak.

Dnes je mnoho finančních produktů, které můžeme založit již ve chvíli, kdy přijde človíček na svět. Spoří za něho příbuzní do doby, než si bude moci vydělávat a spořit si sám. Velkou výhodou takového spoření je finanční dotace od státu. Vklad je tak trvale zhodnocován, a tudíž nepodléhá možné inflaci.

Některé produkty mají i další výhody, kdy peníze nejsou plně zavázány až do 60 let, ale lze je částečně vyzvednout v 18 letech dítěte. Tato výhoda pomůže hlavně dětem, které potřebují financovat studium a takové peníze jim pak přijdou náramně vhod.

     Pokud dítě uchová a dále spoří na svůj produkt do 60 let, bude pak jeho odchod do důchodu poněkud pohodlnější. Nebude to skok, kdy se rodina propadne nejméně o polovinu příjmu. Naopak, dá se pravidelně z těchto úspor čerpat a tak si příjem v důchodu dorovnat. Někdo zas dá přednost jednorázové útratě prostředků za koupi nemovitosti pro účely klidného stáří nebo umožní seniorům naopak stáří aktivní, plné zážitků a cestování.

     Zopakujme si tedy výhody penzijního spoření

1/ trvale zhodnocované finance – příspěvek státu
2/ možnost spořit i malé částky
3/ možnost spořit i za nezletilé dítě
4/možnost vyzvednout část financí již v 18 letech nebo dle smlouvy
5/jistota přilepšení v seniorském věku
6/ většina produktů dovoluje i zastavit spoření na určité období nebo změnit spořící částku dle situace jednotlivce

Závěrem lze říci, že dnešní malá částka, kterou měsíčně odložíme, nám udělá později mnoho radosti a dovolí nám aktivní a příjemnější stáří. A takto by měl uvažovat každý z nás. Za děti musíme jednat my, dospělí, dospělí už pak musí sami vědět, co bude jejich stáří potřebovat. Je jen třeba uvažovat a jednat včas.