Tapety nejsou minulostí

Mysleli jste si, že tapety už nefrčí? To jste byli na omylu, naopak jsou stále více vyhledávanou položkou. Může za to široká nabídka barev i vzorů a snadná cenová dostupnost. V dnešní době si můžete rovněž vybrat materiál, z něhož je tapeta vyhotovena. Vyrábějí se papírové, vinylové, vliesové či textilní tapety. Jednotlivé typy se liší vlastnostmi a cenou.
Nejlevněji pořídíte papírové tapety, u nichž se cena odráží od kvality. Pokud hledáte odolnější materiál, zvolte vinyl. Snadno se udržuje a hodí se do místností s větší zátěží. Dále se využívá k zakrytí prasklin nebo nerovností. Neoblíbenější jsou potom tapety vliesové, protože se s nimi snadno pracuje. Lze je použít i v prostředí s větší vlhkostí a jsou omyvatelné.

pokoj

Tapeta jako dekorace

Když už se rozhodnete tapetovat, není nutné pokrýt tapetou celou místnost. Díky pestrým vzorům, může tapeta posloužit jako dekorační prvek. Zkuste vytapetovat jen úzký pruh (cca 1,5 – 2 m na šířku) nebo jen jednu stěnu. Uvidíte, že pokoj získá nový ráz.
Nezapomínejte však na to, kterou místnost tapetou oživujete. Je třeba myslet na funkci a využití dané místnosti. Podle toho volte vzor. Například do obývacího pokoje není příliš vhodné použít proužky, protože rychle unaví oči. Do ložnice vybírejte spíše jemné vzory, které uklidňují. A především myslete na barevnou kombinaci, aby tapeta ladila s ostatním vybavením.

postel

Fototapety

Zvláštní místo na trhu pak zaujímají fototapety. Jedná se o obrazové tapety různých motivů, například přírody, měst, mostů nebo květin. Vybírat můžete rovněž z různých materiálů a rozměrů.
Jedinečnost fototapet nespočívá jen v jejich estetické funkci, ale také v možnosti opticky zvětšit místnost, je-li zvolen vhodný motiv. Dalším specifikem jsou samolepící fototapety na dveře, které se těší v poslední době velké oblibě.
Pro představu, z jakých produktů můžete vybírat, navštivte internetový portál a prohlédněte si jejich širokou nabídku.